W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy


Zyski Mercatora wystrzeliły

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
19 lipca 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

 

Mercator Medical, jedna z gwiazd koronawirusowej hossy na GPW, zaczął przekuwać marzenia inwestorów w gotówkę. W ciągu ostatniego kwartału producent rękawiczek ochronnych zarobił więcej niż przez całe 10 lat.

 

Inwestując w spółki biotechnologiczne inwestorzy zazwyczaj kupują perspektywy, a nie aktulane zyski firmy. Tak też działo się Mercatorem (wiem, że nie jest spółką stricte biotechnologiczną, ale wpisuje się w grupę spółek, które na pandemii wygrały).

 

Gdy tylko wybuchła epidemia wirusa z Wuhan gracze dosłownie rzucili się na akcje Mercatora. Nie trzeba było być jasnowidzem, by przewidzieć, że  strach przed śmiertelnie groźną, zakaźną chorobą, napędzi sprzedaż producentom masek, ubrań ochronnych, rękawic medycznych i diagnostycznych. A taki asortyment to dokładnie produkcja firmy ze Starego Brześcia. Producent rękawic z miejsca został więc jednym z ulubieńców inwestorów na warszawskim parkiecie. W efekcie kurs akcji Mercatora od początku roku wzrósł o 1600 procent! To więcej niż inwestycja w akcje którejkolwiek spółek gamingowych, tak modnych ostatnio na GPW. 

 

I dosyć szybko nadzieja zysków, przełożyła się na wymierne wyniki finansowe. Mercator podał właśnie, że szacuje swój skonsolidowany zysk w II kwartale tego roku na 209 mln zł. Dla porównania przed rokiem firma zarobiła jedynie 300 tys. zł.

Kwartalne przychody ze sprzedaży wzrosły natomiast blisko trzykrotnie do 374 mln zł.

Wynik firmy ze Starego Brześcia jest dużo lepszy niż oczekiwania rynkowe, ale także prognozy analityków. Kilka dni temu jeden z domów maklerskich w swojej rekomendacji szacował zysk spółki na 140 mln zł. i to w całym 2020 r.

 

Wygląda na to, że hossa na akcjach producenta rękawic ochronnych szybko się nie skończy. Już dziś firma ze Starego Brześcia jest warta na giełdzie prawie 1,8 mld zł, niewiele mniej niż Alior Bank czy Jastrzębska Spółka Węglowa z WIG20. Przy takim nastawieniu inwestorów i takich wynikach wkrótce je pewnie przeskoczy.

 

Nic też nie wskazuje by kwartalny zysk Mercatora był też tylko jednorazowym wyskokiem. Koronawirus niestety bowiem nie odpuszcza - na całym Świecie rośnie liczba zakażonych i ofiar. Siłą rzeczy rośnie też zapotrzebowanie na sprzęt ochronny.

Pytanie: jak długo jeszcze? Rzecz w tym, że odpowiedzi nie znają nie tylko, liczący zyski inwestorzy, ale także i najlepsi epidemiolodzy.

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY