W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy


Wydawca Cyberpunka wielki jak bank

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
25 marca 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

CD Projekt już prawie dogonił PKO BP kapitalizacją giełdową. Czy wkrótce najbardziej wartościową spółką na GPW będzie producent gier wideo?

 

Ci, którzy twierdzą, że epidemia patogenu z Wuhan wywróci do góry nogami tradycyjną gospodarkę zdają się mieć rację. Widać to choćby po naszym rynku. Zamknięci w domach, odcięci od tradycyjnych rozrywek jak kino, filharmonia czy galeria handlowa (kto co lubi) coraz wyraźniej zdajemy sobie sprawę od naszego uzależnienia od świata wirtualnego. Telewizja, komórki, gry wideo w czasach szalejącego za oknami wirusa towarzyszą nam coraz mocniej. A tych klika słów wstępu tylko po to by przez chwilę przyjrzeć się pewnej ciekawostce (a może anomalii?).

 

Koronawirus skutecznie wykosił kurs spółek z niemal wszystkich branży na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dostało się bankom, dostało kopalniom i elektrowniom, dostało spółkom handlowym. Oberwały też tak hołubione ostatnimi czasy przez inwestorów spółki gamingowe na GPW. Oberwały, ale nie tak mocno. W ciągu ostatniego miesiąca, gdy chiński wirus pojawił się nad Wisłą indeks WIG spadł o 27 proc. W tym samym czasie branżowy indeks gamingowych spółek WIG.Games stracił jedynie 13 proc. Jeśli zerkniemy szerzej, na czas od początku roku to rozbieżność jest jeszcze wyraźniejsza: WIG stracił w tym czasie 30 proc., podczas gdy indeks gier jest wciąż 6 proc. na plusie.

 

Kilka dni temu główny silnik napędowy giełdowego gamingowego boomu w naszym kraju, czyli CD Projekt został najważniejszą spółką na GPW. Firma, która zatrudnia raptem kilkaset osób, której roczny zysk nie przekroczy zapewne 100 mln zł (wciąż nie ma jeszcze raportu CD Projektu za 2019 r, a po trzech kwartałach zysk wyniósł nieco ponad 66 mln zł) jest największym tuzem giełdy, który ma większy wpływ na zmiany indeksów WIG czy WIG20 niż tacy giganci tradycyjnej gospodarki jak PKO BP czy PKN Orlen.

 

I Jak tak dalej pójdzie, firma tworząca rozrywkę dla małych i dużych dzieci, prawdopodobnie wkrótce będzie też największą polską firmą pod względem wartości rynkowej. Od lat najwartościowszą rodzimą spółką na warszawskim parkiecie jest bankowy kolos, wspomniany PKO BP. Wydawca „Wiedźmina” i „Cyberpunka” w ostatnich miesiącach pod względem kapitalizacji prześcignął już niemal wszystkich, KGHM, Orlen, Pekao a ostatnio ubezpieczeniowego hegemona PZU.

 

Przed CD Projektem jest już tylko PKO BP. Na dziś warszawskie studio gamingowe jest warte 26,5 mld zł, podczas gdy największy polski bank, który w ubiegłym roku zarobił na czysto ponad 4 mld zł, może pochwalić się kapitalizacją już tylko o 1,3 mld zł wyższą. Czyli wkrótce wszystko się może zdarzyć. Jak mawiał jeden z bohaterów popularnego ongiś serialu „Dom”: Koniec Świata.

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY