W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy


Widmo zamiast trzech wiedźm

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
20 marca 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Pierwsza wiosenna sesja okazała się jedną z najspokojniejszych na GPW od tygodni. Tym razem wiedźmy nie zatrzęsły warszawskim parkietem. Cały czas krąży nad nim za to widmo pandemii.

 

O co chodzi z tymi wiedźmami? Już wyjaśniam. Giełdowa sesja w trzeci piątek ostatniego miesiąca kwartału, to tzw. dzień trzech wiedźm, gdy rozliczane są kontrakty terminowe na akcje i giełdowe indeksy. A kontrakty to w dużej mierze wróżby i przepowiednie, czyli dokładnie to czym zajmowały się czarownice z szekspirowskiego Makbeta. Na giełdzie owej sesji trzech wiedźm zwykle towarzyszy więc duża nerwówka inwestorów i większa niż zwykle zmienność kursów.

 

Wiedźmy nie postraszyły

Jednak nie dziś. Po rollercoasterze jaki w ostatnich tygodniach rynkom finansowym zafundował wirus z Wuhan, dzisiejszą sesje można uznać za spokojną, a może nawet nudną. Od początku mieliśmy solidne odbicie, które z czasem osłabło. Ostatecznie indeks największych spółek WIG20 zakończył dzień 1,29-procentowym wzrostem. Wyższe niż zazwyczaj były jedynie obroty – wartość piątkowego handlu przekroczyła 2 mld zł

 

CCC odrabia straty

Liderem wzrostów wśród największych spółek okazał się dzisiaj obuwniczy potentat CCC, którego puste salony w galeriach handlowych wciąż smutno świecą witrynami. Po zamknięciu handlu walory CCC zostały mocno przecenione na GPW. Teraz część strat udało się odrobić – dziś kurs obuwniczej spółki wzrósł o nieco 10 proc. Niewielka to na razie pociecha dla akcjonariuszy CCC. W ciągu miesiąca kurs spółki spadł bowiem aż o 65 proc.

Straty mozolnie odrabiają też kursy banków, które w ostatnich tygodniach szczególnie oberwały. Największe z nich, PKO BP i Pekao urosły dzisiaj o ponad 5 proc.

 

CD Projekt ważniejszy niż PKO BP

Jednak to nie żaden z banków, ani ubezpieczeniowy gigant PZU czy paliwowy PKN Orlen są teraz najważniejszą spółką na GPW. W piątek został nią producent kultowego już „Wiedźmina” i równie gorąco wyczekiwanego „Cyberpunka”, czyli CD Projekt. Warszawskie studio wciąż jest co prawda „tylko” trzecią spółką na GPW pod względem wartości rynkowej (za PKO BP i PZU). Jednak ze względu na obecną wycenę, wartość akcji w swobodnym obrocie oraz wielkość handlu akcje CD Projektu mają obecnie największy wpływ zarówno na indeks największych spółek WIG20 jak i na cały WIG. Doszliśmy więc do momentu, gdy najważniejszą spółką został przedstawiciel nowych, wirtualnych technologii w miejsce firm z tradycyjnej gospodarki. I to w czasie gdy Polska i Świat zmagają się z widmem morderczej pandemii.

 

Koronahossa ciągle w grze

Jak już jesteśmy przy epidemii, to jeszcze rzut oka jak radzą sobie spółki, którym chiński wirus w ostatnich tygodniach „robił” biznes. Kurs akcji producenta odczynników diagnostycznych PZ Cormay, który jest też jednym z dystrybutorów testów na obecność koronawirusa 2019-nCoV, wzrósł dzisiaj o 30 proc. I to pomimo faktu, iż firma rozpoczęła właśnie testy na utratę wartości nakładów poniesionych na trwające prace rozwojowe.

 

Producent rękawic i masek ochronnych, Mercator Medical zyskał zaś podczas dzisiejszej sesji 3,2 proc. Inny dystrybutor testów na koronawirusa, spółka BioMaxima zyskała natomiast tylko 2 proc. W ciągu ostatniego miesiąca kurs spółki poszybował jednak o ponad 85 proc.

Nic nikomu nie ujmując, pozostaje mieć jednak nadzieję, że ta „koronahossa” jak najszybciej się skończy.

 

Czego Czytelnikom i sobie szczerze życzę...

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY