W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

Tarczą w wirusa

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
18 marca 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Choć można mieć nadzieję, iż epidemia nie przetrzebi nas nadmiernie, wirus z Wuhan mocno już zdewastował za to polską gospodarkę jak i portfele zwykłych Polaków. Z odsieczą rusza więc rząd. I nie tylko rząd.

 

Zamknięte przedsiębiorstwa, odwołane zamówienia, przymusowe bezrobocie, zatory płatnicze to tylko kilka skutków globalnej wirusowej epidemii w skali mikro. I problem dotyka coraz szerszej rzeszy polskich małych i średnich firm, tysięcy ich właścicieli i pracowników. Nie ma pracy, nie ma kasy. I jeśli walka z koronawirusem będzie się przedłużać te bolączki będą tylko narastać. A żyć trzeba.

 

Niższe topy NBP

Jako pierwszy z odsieczą ruszył NBP tnąc główną stopę procentową oraz decydując się na interwencyjny skup bonów skarbowych. Ten drugi krok ma przede wszystkim pomóc bankom komercyjnym w zapewnieniu płynności, tak by nie brakło gotówki na wypłaty i kredyty dla ich klientów. Z kolei niższe stopy procentowe NBP to w teorii niższe oprocentowanie kredytów dla firm i ludności.

 

W teorii, gdyż z transmisją niższych stóp NBP na niższe oprocentowanie kredytów w PKO BP czy innych bankach różnie w przeszłości bywało. Niestety niższe stopy NBP to także niższe oprocentowanie depozytów w bankach. Jednak w momencie gdy średnie oprocentowanie lokat i tak już jest najniższe w historii problem ten wydaje się marginalny.

 

Tarcza premiera Morawieckiego

Po NBP z z odsieczą, a raczej tarczą antykryzysową ruszył dzisiaj rząd premiera Morawieckiego. Wart aż 212 mld zł program osłonowy (wbrew słowom premiera wcale nie pierwszy w Europie, gdyż wcześniej podobne programy ogłosiły m.in. Francja, Niemcy czy Szwecja) ma kompleksowo chronić polską gospodarkę, firmy i pracowników przed skutkami koronawirusowego kryzysu. Eksperci już rozkładają rządowe propozycje na elementy pierwsze więc tutaj tylko kilka głównych założeń programu.

 

Zgodnie z pomysłem rządu będzie możliwość pokrywania przez państwo 40 proc. wysokości wynagrodzenia pracowników (do wysokości średniego wynagrodzenia). Drugie 40 proc. ma gwarantować pracodawca.

- Dzięki temu kilka milionów osób będzie bezpiecznych na rynku pracy – zadeklarował premier. W domniemaniu pozostałe 20 proc. średniego wynagrodzenia zje niestety koronawirus.

Natomiast osobom na działalności gospodarczej, czy umowach o dzieło i zlecenie, rząd chce przejściowo wypłacać do 80 proc. najniższego wynagrodzenia. Firmom premier także zaproponował mikropożyczki i możliwość rozliczenia tegorocznej straty w przyszłym roku.

Pozostałe części tarczy dotyczą głównie pomocy dla służby zdrowia oraz ochrony całego systemu finansowego.

 

Czy to wystarczy? Czas pokaże.

 

Wakacje kredytowe i bezdotykowa stówa

Nie tylko NBP i rząd postanowili ulżyć portfelom Polaków w czasie koronawirusa.

Pekao jako pierwszy z banków zaoferował klientom odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych przez okres do 3 miesięcy. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno umów kredytowych, jak i leasingowych oraz faktoringowych. Z kolei jeden z banków Leszka Czarneckiego, Idea bank, zdecydował się nawet na półroczne wakacje kredytowe dla swoich klientów.

 

W imieniu całego sektora podobną deklarację złożył później zresztą związek Banków Polskich.

Bardziej wymierną i bezpośrednią pomocą wykazały się organizacje płatnicze oraz operatorzy terminali płatniczych. Od weekendu w terminalach zbliżeniowych, bez konieczności wbijania PIN-u, będzie można uregulować zakupy w wysokości już do 100, a nie jak obecnie do 50 zł. Z uwagi na bezpieczeństwo epidemiologiczne i zmniejszenie obrotu gotówkowego inicjatywa jak najbardziej pożądana. Nie tylko zresztą na czas koronawirusa!

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY