W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

Rynek IPO słaby jak nigdy

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
23 stycznia 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Nie tylko polska giełda przeżywa zapaść jeśli chodzi o napływ nowych spółek. Posucha na rynku IPO dotknęła większość europejskich giełd – wynika z ostatniego raportu firmy doradczej PwC.

 

Wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) przeprowadzonych na europejskich giełdach w 2019 r. wyniosła 22,1 mld euro – to spadek o 40 proc w porównaniu do poprzedniego roku (36,7 mld euro). To kolejny rok słabnącej aktywności na rynku IPO w Europie – odnotowano jedynie 106 debiutów wobec 200 w 2018 roku. Jeszcze gorzej pod tym względem było na polskim rynku. Na głównym rynku GPW w Warszawie zadebiutowała tylko jedna spółka.

 

Jak zauważa PwC w 2019 roku na giełdzie w Warszawie odnotowano 16 IPO, wobec 20 w 2018 roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w minionym roku (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła 65,9 mln zł (15,4 mln euro), co oznacza spadek o ok. 80 proc. w porównaniu do 2018 roku, który był jak dotąd i tak najsłabszym rokiem pod względem łącznej wartości ofert od 2003 roku. Jedynym debiutantem na rynku głównym warszawskiego parkietu był BoomBit – spółka zadebiutowała w drugim kwartale ub.r. i pozyskała w ramach przeprowadzonej oferty 35,2 mln zł (8,2 mln euro).

 

Spośród IPO przeprowadzonych na alternatywnym rynku NewConnect największą wartość ofert odnotowały spółki QuarticOn (7,6 mln zł / 1,8 mln euro), Klabater (4,0 mln zł / 0,9 mln euro) oraz DB Energy (3,3 mln zł / 0,8 mln euro).

 

Przy pozytywnych sygnałach z NewConnect, który okrzepł wśród spółek gamingowych i przyciąga kolejnych debiutantów, zaledwie jedno IPO na rynku regulowanym to już zapaść. Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiadane przez potencjalnych emitentów debiuty przełamią coraz gorsze statystyki rynku. Na pewno nie pomogą w tym zaostrzające się regulacje (w tym m.in. konieczność szybszego niż dotychczas dostosowania ładu korporacyjnego przez kandydatów) oraz zyskujące coraz większą popularność alternatywne formy pozyskiwania (crowfunding, czy choćby NewConnect) - uważa Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

 

Cały rynek w IPO w Europie nie wyglądał dużo lepiej niż nad Wisłą. Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie w minionym roku wyniosła 22,1 mld euro i znacząco spadła w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku (o 14,6 mld euro). Na europejskich parkietach zadebiutowało jedynie 106 spółek (wobec 200 w 2018 roku), a 5 największych ofert odpowiadało za blisko 40% wartości przeprowadzonych IPO w Europie.

 

Najwięcej środków w ramach debiutu w 2019 roku pozyskała spółka Nexi – debiutująca na włoskiej Borsa Italiana spółka odnotowała IPO o wartości 2,1 mld euro. Na kolejnych miejscach uplasowały się TeamViewer (oferta o wartości 2,0 mld euro przeprowadzona na Deutche Börse) oraz Francaise Des Jeux (debiut na francuskim parkiecie – Euronext Paris z ofertą na poziomie 1,8 mld euro).

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY