W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy


Polski Amazon na GPW?

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
23 czerwca 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Allegro, największa w Polsce platforma e-handlu może po wakacjach zadebiutować na warszawskim parkiecie. Polski Amazon ma być warty nawet 10 mld euro.

 

Jak podała w poniedziałek agencja Bloomberg, powołując się na nieoficjalne źródła, właściciele Allegro rozważają sprzedaż spółki przez giełdę. Nie wiadomo tylko, czy chodzi o polską giełdę. W przygotowaniu oferty i potencjalnym wprowadzeniu akcji do notowań giełdowych właścicielom Allegro, czyli funduszom Cinven, Permira oraz Mid Europa Partners pomaga firma doradztwa finansowego Lazard. Na globalnych koordynatorów transakcji wybrano już ponoć banki inwestycyjne Goldman Sachs i Morgan Stanley.

 

Według Bloomberga oferta Allegro może mieć wartość około 10 mld euro, a sama IPO (pierwotna oferta publiczna) - 2 mld euro, co czyniłoby ją największą ofertą publiczną od czasu giełdowego debiutu PZU przed dziesięcioma latami. Według tej wyceny Allegro zostałoby też największą spółką na GPW wyprzedając CD Projekt, który wart jest obecnie 38,5 mld zł (niespełna 9 mld euro). O ile rzecz jasna do samej transakcji dojdzie i Allegro wyląduje na warszawskim parkiecie.

 

Założone w 1999 r. Allegro to największa platforma handlu internetowego w Europie Środkowej i Wschodniej. Na Allegro działa obecnie ok. 150 tys. sprzedawców - co dziesiąty zarejestrował się w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Z platformy korzysta ponad 21 milionów klientów, głównie w Polsce, ale i z krajów ościennych.

Od 2016 r. Allegro należy do konsorcjum funduszy private equity: Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Fundusze kupiły Allegro od południowoafrykańskiego Naspersa za 3,25 mld dolarów, czyli 3-krotnie mniej niż firma wyceniana jest obecnie.

 

Ewentualne pojawienie się Allegro na GPW mogłoby by mieć ożywczy wpływ dla całego rynku kapitałowego w Polsce. Od czasu debiutu Play Communications na polskiej giełdzie nie pojawiła się żadna duża firma zdolna przyciągnąć nowy kapitał. W ostatnich 3 latach więcej spółek znika z GPW niż na niej debiutuje - sytuację ratuje nieco boom na spółki gamingowe, które regularnie pojawiają się głównie na rynku NewConnect.

 

Poza giełdą wciąż pozostają tak znane firmy jak największy rodzimy producent leków firma Adamed, czy drugi obok CD Projektu najbardziej znany na Świecie polski producent gier, Techland z Wrocławia.

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY