W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

Polsat ma chrapkę na Asseco

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
19 grudnia 2019

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Gwiazdkowy prezent zrobił wczoraj akcjonariuszom Asseco Poland Zygmunt Solorz. Po informacji o zamiarze kupna przez Cyfrowy Polsat blisko 22 proc. akcji Asseco kurs tej rzeszowskiej spółki informatycznej wystrzelił dzisiaj o ponad 10 proc.

 

Kontrolowana przez Solorza największa rodzima platforma telewizji cyfrowej ogłosiła w środę wieczorem zaproszenie do składania ofert sprzedaży do 21,95 proc. akcji Asseco Poland, po 65 zł za akcję. To nieco ponad 8 proc. więcej niż kurs rzeszowskiej spółki na zamknięciu środowych notowań Giełdy. Nic więc dziwnego, że w czwartek inwestorzy rzucili się do zakupów gorących papierów spółki z Podkarpacia – na otwarciu kurs akcji Asseco skoczył o ponad 10 proc., a czwartkowy handel akcjami spółki dobił do prawie 50 mln zł.

 

Trzeba się bowiem spieszyć – kto chce odsprzedać swoje akcje Polsatowi po 65 zł musi złożyć zapis do sprzedaży jeszcze przed Gwiazdką (dokładnie do 23 grudnia).

Zamiar zaangażowania kapitałowego Polsatu w Asseco to prawdziwe zaskoczenie dla rynku. Poza nie do końca udanym zaangażowaniem w energetykę, Zygmunt Solorz konsekwentnie koncentrował się na dobrze sobie znanej dziedzinie – telefonii i telewizji cyfrowej. Skąd zatem pomysł zakupu tak znacznego pakietu akcji największej w Polsce firmy informatycznej?

 

Jak podano Cyfrowy Polsat i Asseco nie planują bynajmniej połączenia i będą nadal działały autonomicznie, ale ich wspólny potencjał ma umożliwić stworzenie bogatej oferty zaawansowanych usług telekomunikacyjnych i informatycznych (e-płatności, cyberbezpieństwo, business intelligence czy technologia 5G).

 

Pomysł transakcji gorąco poparł Adam Góral, założyciel, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy Asseco. - Nie mam wątpliwości, że zacieśnienie współpracy może posłużyć zwiększeniu konkurencyjności zarówno Asseco Poland, jak i grupy Cyfrowego Polsatu - napisał w liście do akcjonariuszy szef Asseco prosząc ich o pozytywną odpowiedź na ofertę Polsatu.

 

Solorza i Górala łączyła do tej pory jedna pasja – miłość do siatkówki. Należące do Solorza Polsat i operator telefonii komórkowej Plus, od lat są jednymi z głównych sponsorów siatkarskiej reprezentacji Polski. Asseco jest natomiast właścicielem wielokrotnego siatkarskiego mistrza Polski – klubu Asseco Resovia Rzeszów. Jeśli transakcja z zakupem akcji Asseco wypali, panowie wspólną pasję będą mogli połączyć ze wspólnym biznesem.

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY