W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy


Play – zadyszka po szczycie

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
26 lutego 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Operator największej rodzimej sieci komórkowej nie porwał inwestorów osiągnięciami finansowymi za 2019 r. Play zarobił co prawda więcej niż przed rokiem. Coraz trudniej przychodzi jednak telekomowi pozyskiwanie nowych klientów.

 

Play Communications zarobił w całym ubiegłym roku na czysto 866,9 mln zł, o 122 mln zł więcej niż rok wcześniej. Wolniej rosły jednak przychody operacyjne biało-fioletowej sieci. Wyniosły one 7 mld zł, czyli o 2,9 proc. więcej niż w 2018 r. I chyba do takiej dynamiki przyjdzie się już inwestorom przyzwyczaić. Sama spółka w raporcie podała, że w bieżącym roku oczekuje wzrostu przychodów na poziomie 2-3 proc. rok do roku.  

 

Co pocieszające, nadal jednak Play zamierza dzielić się zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Na wypłaty dla inwestorów trafi w tym roku od 40 do 50 proc. tzw. wolnych przepływów pieniężnych, czyli od 370 do 465 mln zł. To powinno nieco osłodzić inwestorom ostatnią zadyszkę akcji Playa na GPW. Po osiągnieciu historycznego maksimum miesiąc temu, od tego moment kurs akcji telekomu spadł o ponad 5 proc.

 

Jak podał Play w dzisiejszym raporcie, sieć na koniec grudnia 2019 r. miała łącznie 15,2 mln klientów (o 200 tys. więcej niż rok wcześniej). W tej liczbie 12,9 mln to aktywni klienci (wzrost o 280 tys.). Wydaje się, że coraz trudniej przychodzi Playowi zdobywanie nowych klientów i osiągnął właśnie pułap, który trudno będzie przebić. Przez lata biało-fioletowa sieć mogła pochwalić się bowiem najwyższym saldem netto napływu nowych klientów kontraktowych, czyli tych którzy wiążą się z operatorem umową abonamentową.

 

Rok rocznie Play pozostawiał pod tym względem daleko w tyle konkurentów z wielkiej czwórki rodzimych sieci komórkowych (poza Playem w jej skład wchodzą Orange, T-Mobile oraz Plus). W minionym roku nie było już tak różowo (ani nawet fioletowo) – przybyło netto zaledwie 125 tys. klientów abonamentowych, podczas gdy w 2018 r. saldo wyniosło 436 tys. na plusie. Przy obecnym nasyceniu rynku trudno przypuszczać by, wyskakującej nawet z szafy pani Kurdej-Szatan udało się ten proces zatrzymać. I to mimo wprowadzanej właśnie przez Playa sieci 5G.

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY