W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

Plantwear, czyli pierwszy debiutant w 2020 roku

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
08 stycznia 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Plantwear, producent drewnianych gadżetów jako pierwszy nowy emitent zameldował się w tym roku wśród spółek publicznych. Debiut na rynku NewConnect wypadł całkiem okazale.

 

Kilka dni temu pisałem o posusze jaka w ostatnich latach dotknęła rodzimy rynek IPO. Dzisiaj co prawda nowej emisji nie mieliśmy, ale warto odnotować każdy rynkowy debiut. Nawet tak stosunkowo niewielkiej spółki. Ale do rzeczy. Na rynku spółek wschodzących zadebiutowały w środę akcje firmy Plantwear specjalizującej się w projektowaniu i produkcji wyrobów drewnianych (zegarków, okularów, biżuterii). Walory firmy z Małopolski już na otwarciu pierwszych notowań zyskały na wartości ponad 50 proc., co przyłożyło się na wzrost wyceny spółki do ponad 10 mln zł. Trzeba trzymać kciuki by kolejne tegoroczne debiuty okazały się co najmniej równie udane.

 

A skoro już jesteśmy przy pierwszym tegorocznym debiutancie, poświęćmy mu dwa słowa.

Czy drewniane zegarki mają przyszłość? Jako osobie, która zegarek – prezent od żony! – zakłada kilka razy w roku, na co dzień zadawalając się odmierzaniem upływającego czasu za pomocą smartphone, autorowi niniejszego bloga trudno wypowiadać się autorytarnie w tym temacie zobaczmy jednak jak rysują się plany samej spółki.

 

Jeszcze w ubiegłym roku Plantwear pozyskał blisko 2,5 mln zł z kampanii crowdinvestingowej oraz prywatnej emisji akcji. I zamierza szybki te środki zainwestować m.in. w nowe linie produkcyjne. Obecnie przy produkcji Plantwear zatrudnia 50 osób, ale w ciągu dwóch lat planuje podwojenie zatrudnienia.

 

- Nasze plany na 2020 rok i kolejne lata to ekspansja na nowe rynki zagraniczne, promocja linii artykułów dla domu, wprowadzenie produktów dla dzieci oraz rozwój i poszerzenie oferty w ramach istniejących kategorii produktowych – przekonuje prezes i założyciel Plantwear Wiktor Pyrzyk.

 

Zgodnie z szacunkami spółki przychody Plantwear w całym 2019 r. wyniosły ponad 9 mln zł i były o ponad 90 proc. wyższe niż rok wcześniej. W samym ostatnim kwartale 2019 r. sprzedaży wyniosła 3 mln zł. W 2018 r. spółka osiągnęła 4,7 mln zł sprzedaży oraz 510 tys. zł czystego zysku. Jak na początek (choć sama spółka istniej już od 2013 r.) całkiem nieźle, prawda? Stąd zapewne to stosunkowo duże zainteresowanie inwestorów akcjami nowej spółki w dniu jej pierwszego notowania.

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY