W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

PKO BP, czyli bez mBanku ale z dywidendą

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
12 lutego 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

PKO BP kusi inwestorów rekordową dywidendą. W tym roku do kieszeni akcjonariuszy największego rodzimego banku może trafić blisko 3,7 mld zł. To rekordowa dywidenda w historii polskich banków. Najwięcej zarobi rzecz jasna Skarb Państwa.

 

Dla inwestorów kierujących się przy wyborze spółek przede wszystkim tym czy wypłacają stałą, wysoką dywidendę to na pewno bardzo dobra wiadomość.

PKO BP poinformował, iż rozważa przeznaczenie na wypłaty dla akcjonariuszy połowy z ubiegłorocznego zysku. Dodatkowo do kieszeni posiadaczy akcji banku miałaby wpłynąć reszta z niepodzielonego zysku jeszcze za 2018 r. Skąd taki pomysł?

 

- Efektywność mierzona zwrotem na kapitale utrzymała się na wysokim poziomie wynoszącym 10 proc., a wskaźniki kapitałowe i pozostałe kryteria określone przez nadzór finansowy ukształtowały się na poziomie umożliwiającym wypłatę do 50 proc. dywidendy z zysku za ubiegły rok. Doskonała kondycja finansowa spółki pozwoliła na wypłatę w 2019 roku 1,66 mld zł. Część zysku z 2018 r. w kwocie 1,67 mld zł pozostała niepodzielona, dzięki czemu potencjalnie będzie mogła zostać wypłacona w 2020 roku. Zarząd PKO BP rozważy rekomendowanie WZA wypłatę tej części zysku wraz z połową zysku z 2019 roku – napisał w liście do akcjonariuszy prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

 

Największy polski bank mimo lekkiej zadyszki w ostatnim kwartale zarobił w całym 2019 r. rekordowe 4,03 mld zł, co przekłada się na rekordową dywidendę dla akcjonariuszy. Dwa miliardy za ubiegły rok plus 1,67 mld zł z roku 2018 r. łącznej dywidendy zrobiły wrażenie na inwestorach. Już na początku środowych notowań kurs banku skoczył o ponad 5 proc. by ostatecznie zamknąć się 3,78-procentowym wzrostem.

 

Deklaracja tak wysokiej dywidendy to nie tylko zastrzyk pieniędzy dla inwestorów. To także pewność, że PKO BP nie zamierza włączać się w procesy konsolidacyjne i przejmować innych banków. Przynajmniej na teraz. W przeciwnym wypadku nie sypałby tak szczodrze dywidendą, zostawiając cały zysk w banku. Przypomnijmy, że gdy pod koniec ub.r. niemiecki Commerzbank wystawił na sprzedaż swoją polską spółkę-córkę, czyli mBank to właśnie PKO BP obok innego kontrolowanego przez Państwo banku (Pekao) był wymieniany jako jeden z najpoważniejszych oferentów. Okazało się jednak, że PKO BP ostatecznie oferty na mBank nie złożył.

 

Rekordowa dywidenda PKO BP wydaje się przesądzona. Głównymi udziałowcami banku są Skarb Państwa (29,4 proc. akcji) oraz fundusze emerytalne Nationale-Nederlanden i Aviva (po ponad 7 proc. akcji), które zapewne zagłosują za maksymalną wypłatą.

A jak PKO BP wypada, jeśli chodzi o wypłaty na tle konkurencji, która podzieliła się już wynikami finansowymi za 2019 rok? Wiadomo już, że w tym roku dywidendy nie doczekają się akcjonariusze Banku Millennium. Do 30 proc. zeszłorocznego zysku na wypłaty chce przeznaczyć natomiast ING Bank Śląski. Nie wiadomo natomiast jakie będzie stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego co do wypłat dywidendy przez mBank i Santander Bank Polska (dawny BZ WBK).

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY