W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

Personalna karuzela w Pekao

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
22 kwietnia 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

W ciągu niespełna pół roku bank Pekao ma już trzeciego szefa. Kurs drugiego co do wielkości banku spadł za to do poziomu najniższego od 20 lat.

 

Dziś rano rada nadzorcza banku powołała na stanowisko prezesa Leszka Skibę, do niedawna wiceministra finansów. Skiba w Pekao pojawił się zaledwie przed tygodniem gdzie z miejsca został wiceprezesem. Po zaledwie kilku dniach zastąpił on w fotelu szefa banku z żubrem Marka Lusztyna, który powrócił na zajmowane wcześniej stanowisko wiceprezesa. Dodatkowo do zarządu dokooptowany został też dziś Krzysztof Kozłowski. Z zarządem pożegnał się za to odpowiadający za pion ryzyka Marcin Gadomski. A przecież to nie wszystkie zmiany we władzach Pekao w ostatnich dniach – w ubiegłym tygodniu z przewodnictwa radzie nadzorczej zrezygnował Paweł Surówka, były prezes PZU.

 

A kurs szoruje

Rynek nie przyjął tych zmian najlepiej. Akcje Pekao były dzisiaj co prawda najchętniej handlowanym walorem na GPW, kurs akcji spadł jednak o 2,29 proc. do 51,3 zł, najniższego poziomu od 20 lat. W ogóle ostatnie miesiące nie są najlepsze dla akcjonariuszy Pekao – od początku roku kurs zjechał już o ponad 50 proc. Trudno się zresztą dziwić: bank w tym roku nie wypłaci dywidendy za 2019 r., a kryzys wywołany pandemią koronawirusa odbije się prawdopodobnie szczególnie negatywnie właśnie na zyskach banków. Stabilizacji nie sprzyja też obecna kadrowa karuzela we władzach Pekao.

 

Zmiany, zmiany, zmiany

W grudniu ub.r. z kierowania Pekao niespodziewanie zrezygnował Michał Krupiński. Zastąpił go wtedy najpierw jako p.o. a później już jako prezes właśnie Marek Lusztyn. Krupiński motywował swoją decyzję przede wszystkim chęcią kontynuowania kariery poza Polską.

Rynek niespecjalnie uwierzył w te oficjałki, co uruchomiło medialną burzę spekulacji co do prawdziwych przyczyn zmiany w fotelu prezesa Pekao. Od razu pojawiły się domniemania jakoby dymisja szefa państwowego banku jest elementem nacisku partii rządzącej na szefa Najwyższej Izby Kontroli, którego syn wciąż był pełnomocnikiem zarządu banku. Inną popularną teorią jest ta głosząca, że szefom Prawa i Sprawiedliwości miała nie podobać się niezależność Krupińskiego i jego następcy.

 

Należy bowiem pamiętać, że po październikowych wyborach parlamentarnych mamy nowy-stary rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Mamy też do czynienia z nowym szefem Ministerstwa Finansów, a do rządu dokooptowano także nowy resort – Ministerstwo Aktywów Państwowych. Nowe miotły odpowiedzialne za sektory finansowy i energetyczny to także pokusa zmian w kierownictwie kluczowych dla tych branży spółek, w których Państwo wciąż rozdaje pierwsze karty. Od czasu wyborów swoje stanowiska stracili już wspomniany prezes PZU Paweł Surówka, szef PGE Henryk Baranowski, prezes PGNiG Piotr Woźniak oraz już teraz dwóch kolejnych prezesów Pekao.

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY