W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy


Nie do końca straszny poniedziałek

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
16 marca 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

O wirusie, NBP na białym koniu, bankach, gehennie odzieżówki oraz boomie na internet i gry.

 

Kolejny tydzień w cieniu koronawirusa na GPW zaczął się fatalnie, a później było jeszcze gorzej. WIG20 w środku dnia zapikował o ponad 8 proc. w dół spadając do 1250 pkt, poziomu najniższego od 17 lat. Inwestorzy nadal drżą o swoje pieniądze. Pojawiają się bowiem obawy, iż skoro zamykane są kina, teatry, placówki handlowe, banki czy nawet niektóre przychodnie lekarskie to może zamkną i Giełdę (taki pogląd wyraził przecież w ostatnim tygodniu nawet szef GPW czym dodatkowo wystraszył inwestorów). A wtedy gracze zostaliby z chwilowo nic nie wartymi papierami wartościowymi. Stąd paniczna wyprzedaż akcji na naszym rynku podczas ostatnich kilku sesji.

 

NBP na białym koniu

Sytuację próbuje ratować Narodowy Bank Polski. Prezes banku centralnego, Adam Glapiński zarekomendował już RPP obniżkę stóp procentowych oraz zapowiedział m.in. skup obligacji skarbowych na dużą skalę co ma pomóc bankom w utrzymaniu płynności. Takie rozwiązania niektórzy ekonomiści sugerowali już kilka tygodni temu. NBP zareagował jednak dopiero teraz. To jednak wystarczyło by tchnąć trochę optymizmu na rynku. W końcówce poniedziałkowej sesji WIG20 odrobił większość dzisiejszych strat i zamknął dzień „tylko” 1,79 proc. pod kreską.

 

Kłopot banków

Wstępne zapowiedzi banków, że rozważają wprowadzenie dla klientów możliwości uzyskania wakacji kredytowych (odroczenia spłat rat kapitałowych i odsetkowych) podcięła równo kursy akcji niemal wszystkich banków na GPW. Oznacza to bowiem mniejsze zyski dla sektora bankowego. Kurs największego banku, PKO BP spadł dzisiaj o 8,5 proc., a cały branżowy indeks WIG Banki stracił dziś ponad 9 proc.

 

Z kolei bank Pekao poinformował, że w związku z koronawirusem wstrzymał planowane zwolnienia grupowe. Wcześniej drugi co do wielkości polski bank chciał rozstać się z 1200 swoich pracowników, a kolejnym 1,3 tys. osobom planowano zmienić warunki zatrudnienia. Co cieszy pracowników banku, niespecjalnie spotkało się ze zrozumieniem inwestorów – kurs akcji Pekao spadł dzisiaj najwięcej, bo aż o ponad 12 proc.

 

Odzieżówka w odwrocie

Prawdziwą gehennę przeżywają natomiast spółki, których sprzedaż w głównej mierze związana jest z funkcjonowaniem sklepów w dużych galeriach handlowych. W WIG20 mamy dwie takie spółki: obuwniczą CCC oraz odzieżowy konglomerat LPP. Zresztą gdy w kraju grasuje śmiertelny wirus, mało kto myśli o wymianie wiosennej kolekcji czy o nowych butach. Jednak decyzja o zamknięciu galerii handlowych niewątpliwie dodatkowo dobiła obie spółki.

- Wprowadzone ograniczenia w otwarciu placówek handlowych będą miały negatywny wpływ na wyniki finansowe grupy, ale spółka na ten moment nie jest w stanie oszacować skali tego wpływu – przyznała LPP w poniedziałkowym komunikacie. Kurs akcji odzieżowej firmy zjechał dziś o 7,3 proc. Znacznie większa przecena dotknęła za to CCC – minus 23 proc.!

 

Czas na grę!

Zgodnie z zaleceniami większość Polaków została przez weekend w swoich domach. A taka sytuacja to prawdziwa gratka dla dostawców internetu i transmisji danych. Stąd m.in. aż 10-procentowy dzisiejszy wzrost kursu Orange Polska czy ponad 7,5 proc. na plusie akcji Cyfrowego Polsatu.

Kwarantanna sprzyja też niewątpliwie branży gier, dzięki czemu rekordy popularności biją serwisy z grami online. Przełożyło się to też na kursy rodzimych spółek gamingowych. Akcje takich producentów gier wideo jak 11 bit studios, TSGames czy PlayWay zyskały po ponad 12 proc. Nieco mniej rósł tylko kurs lidera polskiego gamingu, spółki CD Projekt, który zyskał nieco ponad 3 proc. Przynajmniej w cyberprzestrzeni koranawirus nie straszy i życzmy sobie by podobnie stało się jak najrychlej i w prawdziwej rzeczywistości.

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY