W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

Mercator, czyli zysk na strachu przed wirusem

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
28 stycznia 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Gdy w ostatnich dniach większością rynków finansowych wstrząsnęły obawy przed rozprzestrzenianiem się chińskiego koronawirusa, małą hossę przeżywają akcje polskiego producenta rękawic medycznych.

 

Strach jednych to zysk drugich. Zdanie to idealnie pasuje do tego co wydarzyło się na akcjach firmy ze Starego Brześcia. Mercator Medical, bo o nim tu mowa, to producent rękawic medycznych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku. Akcje tego notowanego od siedmiu lat na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych producenta materiałów medycznych przeżywają obecnie prawdziwy boom.

 

W ciągu dwóch ostatnich sesji giełdy walory Mercatora zyskały łącznie ponad 37 procent przy rekordowo jak na tę spółkę wysokich obrotach. W piątek papiery spółki kosztowały jeszcze 8,36 zł. Na zamknięciu wtorkowych notowań te same akcje rynek wyceniał już 11,48 zł.

 

Trudno nie łączyć hossy na papierach Mercatora z doniesieniami o rozprzestrzeniającym się w chińskiej prowincji Wuhan koronawirusem. Strach przed śmiertelnie groźną zakaźną chorobą, napędza sprzedaż producentom masek, ubrań ochronnych, rękawic medycznych i diagnostycznych. A taki asortyment to dokładnie produkcja firmy ze Starego Brześcia. Jedną ze swoich fabryk Mercator posiada nawet w Tajlandii, czyli stosunkowo blisko epicentrum epidemii.

 

Część swojej produkcji Mercator sprzedawał zresztą w Chinach jeszcze przed wybuchem epidemii – według danych spółki w 2019 r. jej sprzedaż w Państwie Środka sięgnęła 10 mln zł. Stosunkowo niewiele, ale zwiększony popyt na medyczne środki ochronne zapewne przełoży się na wzrost sprzedaży Mercatora. Jak bardzo? Sama spółka na razie nie chce przedstawiać żadnych estymacji.

 

Nic dziwnego. W sytuacji, gdy ludzie umierają na śmiertelną chorobę trudno mówić o wskaźnikach, zyskach czy prognozach sprzedaży. Inwestorzy mają jednak twardsze serca i wyczuli zysk, stąd taki boom na akcje Mercatora. Nie jest to rzecz jasna jedynie polski przypadek. W ostatnich dniach gwałtownie wzrosły kursy niemal wszystkich światowych producentów medycznych materiałów ochronnych – np. akcje malezyjskiego producenta rękawic medycznych, firmy Top Glove podrożały od piątku o ponad 20 proc.

 

Po trzech kwartałach 2019 r. Mercator miał łącznie ponad 420 mln zł przychodów ze sprzedaży.

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY