W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy


Leci WIG, leci ropa

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
09 marca 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Po czarnym tygodniu na rynkach mamy z kolei czarny poniedziałek. Ale nie ma co panikować. Przynajmniej do wtorku. Oby nie czarnego.

 

„Czarny poniedziałek”, „krew rozlała się po rynkach”, „panika na giełdach” czy „o jeden szok za daleko” – to tylko klika z dzisiejszych live-motywów. I na tym w zasadzie można by zakończyć podsumowanie dzisiejszego dnia na rynkach finansowych. Przyjrzyjmy się jednak trochę bliżej temu swoistemu tsunami, które przelało się dzisiaj przez rynek.

 

Zatopiony WIG

Już nie obawy, ale faktyczne rozszerzanie się koronawirusa w naszym kraju zaszokowały inwestorów. Główny indeks warszawskiej giełdy, WIG20 spadł dzisiaj o 7,8 proc. do najniższego poziomu od 11 lat! Dzisiaj na nastroje inwestorów znacznie większy wpływ mają nie wyniki finansowe (choć przecież mamy w pełni sezon ogłaszania raportów rocznych za 2019), ale kolejne komunikaty Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

 

Dobrze, że giełdowa panika inwestorów nie zaraziła reszty społeczeństwa. Byłem dzisiaj w jednym z centrów handlowych na warszawskiej Woli – bez problemów w supermarkecie można kupić i makaron i ryż, konserw na czarną godzinę też nie brakowało, a w aptece był i płyn antyseptyczny i maseczki ochronne (co prawda tylko chirurgiczne, ale jednak). Czyli paniki nie widać. Jeszcze...

 

O jeden szok za daleko

Ale wróćmy do naszych baranów. O ile wcześniej można było się zastanawiać czy importowany z Kraju Środka wirus wpłynie na naszą gospodarkę, teraz można jedynie pytać jak mocno. Na pytanie to postanowili odpowiedzieć dzisiaj ekonomiści mBanku w raporcie o znamiennym tytule „O jeden szok za daleko”. Makroekonomiczni fachmani z mBanku prognozują, że tegoroczny wzrost gospodarczy w naszym kraju wyniesie zaledwie 1,6 proc. zamiast spodziewanego wcześniej 2,8 proc. Rynek musiał się bowiem zmierzyć z jeszcze jednym, obok wirusa z Wuhan, szokiem – spadkiem cen ropy.

 

Wiadomym było, że koronawirus znacznie ograniczy popyt na ten surowiec – mniejsze zamówienia z Chin, ograniczenia w ruchu turystycznym, kwarantanny, zawieszenie i odwoływanie połączeń lotniczych itp. Do tego wszystkiego doszła rosyjsko-saudyjska wojna o ograniczenie wydobycia czarnego złota. Do porozumienia nie doszło i mamy to co mamy. Tylko w poniedziałek ceny ropy na rynkach zjechały o 20 proc. co jest największym spadkiem od blisko 30 lat, czyli wojny w Zatoce Perskiej. Obecnie za baryłkę ropy trzeba zapłacić 36 dolarów, gdy jeszcze na początku roku surowiec wyceniany był na prawie 70 dolarów za baryłkę.

 

Coś optymistycznego

Nie będziemy się dzisiaj pastwić nad tym kto zanotował największy zjazd na GPW. Wszystko od WIG20 po NewConnect leciało równo, aż żal było patrzeć. Pozytywnym bohaterem sesji na GPW była natomiast niemiecka spółka Sleepz AG, specjalizująca się w internetowym handlu produktami niezbędnymi w sypialni jak łóżka, materace czy kołdry. W czarny poniedziałek (pozostańmy już przy tej terminologii) akcje spółki wzrosły o ponad 40 proc. Wiadomo, wirusa najlepiej przeczekać w domowych pieleszach, na wygodnym materacu.

 

Dla odważniejszych mamy propozycję stricte kulturalną. Choć nikt oficjalnie tego nie łączy z koronawirusem, to obawiające się paniki i utraty widzów sieci kinowe tną równo ceny biletów. Po Cinema City na taki krok zdecydowała się sieć Helios. Od przyszłego tygodnia w kinach tej sieci będzie można śledzić m.in. przygody Zenka, barda disco polo za jedyne 14 złotych i 90 groszy. Miłego seansu.

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY