W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

Jak dobierać lukratywne spółki do portfela dywidendowego część 2

Finansowy Kubek Kawy,blog finansowy
20 listopada 2019

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Dywidendowi arystokraci.

Gdy już wiemy, jak działa dywidenda możemy zastanowić się jak wybrać spółki, które taką sowitą wypłatę nam zapewnią. W 2018 roku ponad 200 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie podzieliło się z akcjonariuszami zyskiem za 2016 r. Tych, które stale robią to od lat jest już znacznie mniej.

 

Inwestowanie dywidendowe jest niezwykle popularne na rynkach zachodnich, gdzie są spółki, które od wielu lat bardzo regularnie i bardzo przewidywalnie wypłacają dywidendę. Na rynkach z dużo dłuższą niż nasz, giełdową historią istnieją nawet specjalne indeksy grupujące firmy regularnie dzielące się zyskiem z akcjonariuszami. W skład amerykańskiego zestawienia S&P 500 Dividends Aristocrats, wchodzą firmy z indeksu S&P 500, które przynajmniej od 25 lat corocznie zwiększają wypłacaną dywidendę. Są wśród nich m.in.: Coca-Cola Company, telekomunikacyjny gigant AT & T, naftowy potentat Exxon Mobil czy McDonald’s.

 

My niestety z różnych powodów podobnych arystokratów się jeszcze nie dorobiliśmy. Przede wszystkim dlatego, że nasza giełda – po reaktywacji - działa dopiero 26 lat, i ćwierć wieku temu większość obecnych spółek z GPW albo jeszcze nie istniała albo o giełdowym parkiecie nawet nie myślała. A tych które od lat, w każdym roku, regularnie płaca dywidendę jest zaledwie kilka.

 

Dywidendowo, czyli długoterminowo

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych z 2016 r. inwestorów długoterminowych przybywa. Wraz z upływem lat zmniejsza się udział tzw. spekulantów, inwestorów grających ostro i krótkoterminowo, a przybywa tych, co kupują dywidendowe spółki na lata. Według tego badania, w Polsce 41,5 proc. osób trzyma akcje powyżej 1 roku i jest to wynik najwyższy w 14-letniej historii tego badania.

 

A wybierając spółki, które wypłacają regularnie dywidendy inwestujemy przecież przede wszystkim długoterminowo. Na naszej giełdzie jest dość duże grono spółek wypłacających dywidendy od wielu lat. Część z nich stara się co roku zwiększać ich nominalną wartość. Wypłacane przez spółki kwoty są coraz bardziej przewidywalne i co najważniejsze – stopy dywidendy wielu spółek znacznie przewyższają to, co oferują banki jako oprocentowanie depozytów, co jednak przy obecnych niskich stopach procentowych nie jest wielkim osiągnięciem.

 

Pamiętajmy też, że zysk z dywidendy w przypadku, zdrowej i mającej dobre perspektywy spółki powinien zostać „wzmocniony” przez wzrost kursu akcji naszej spółki dywidendowej.

 

\

< FINANSOWY KUBEK KAWY