W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

Getin Noble Bank, czyli los się jeszcze odwróci?

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
13 stycznia 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

O ponad 20 proc. wystrzelił kurs Getin Noble na wieść o uruchomieniu nowego planu naprawczego banku kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego.

 

Jak widać na naszej giełdzie optymistów (czytaj ryzykantów) wciąż nie brakuje. Gdy większość inwestorów zapomniała o Getin Noble są jednak i tacy, którzy ciągle zdają się wierzyć w szczęśliwą gwiazdę Leszka Czarneckiego. Po tym jak bank poinformował, że uruchomi zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego nowy plan sanacji banku, kurs spółki wystrzelił w poniedziałek o 22,5 proc. do poziomu 38 groszy za akc.

 

Tak groszy, bo taki nominał obowiązuje obecnie w handlu akcjami tego banku – dla przypomnienia w szczytowym momencie notowań w flagowego banku Czarneckiego w kwietniu 2014 r. jedna akcja banku wyceniana była na 11 złotych!

 

- Działania naprawcze podejmowane przez bank w związku z uruchomieniem grupowego planu naprawy mają na celu odbudowę efektywności finansowej banku, jego rozwój organiczny i powrót na ścieżkę trwałej rentowności – czytamy w lakonicznym komunikacie banku. Jedne jest pewne jest co naprawiać.

 

Ostatnie lata nie są bowiem zbyt pomyślne dla tego znanego wrocławskiego inwestora twórcy i największego akcjonariusza Getin Noble Banku. Jego giełdowe spółki (Getin Holding czy Idea Bank) nie mogły się ostatnimi czasy pochwalić niczym szczególnym, a sam Czarnecki wypadł z dziesiątki najbogatszych Polaków (choć przez lata nie schodził z podium). Największą bolączką Czarneckiego jest była perła w jego giełdowym imperium – Getin Noble Bank. Na skutek konieczności utworzenie rezerw na złe kredyty hipoteczne (tak, głównie te nominowane we frankach szwajcarskich) bank Czarneckiego odnotował w latach 2017-18 łącznie ponad miliard złotych strat!

 

Z kolei o Idea Banku zrobiło się głośno w 2018 r. w związku z niewypłacalnością spółki windykacyjnej GetBack. Idea był bowiem jednym z banków najmocniej zaangażowanych w sprzedaż obligacji windykatora – w efekcie kurs drugiego banku inwestora z Dolnego Śląska zjechał z 11 do 2,5 zł. Samemu Czarneckiemu nie pomogła też afera z byłym szefem KNF Markiem Chrzanowskim.

Znany szerzej m.in. z niedoszłych planów kosmicznej podróży inwestor próbował ratować swoje banki łącząc je. Jednak na fuzję Getin Noble z Ideą nie zgodził się w ub.r. Nadzór Finansowy.

 

Getin Noble Bank powstał w 2010 r. z połączenia dwóch innych giełdowych banków kontrolowanych przez Czarneckiego - Getin Banku i Noble Banku. Idea Bank powstał natomiast na bazie przejętego GMAC Banku jesienią 2010 roku i jak wygląda także w tym roku dostarczą inwestorom zapewne wielu (oby pozytywnych) wzruszeń.

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY