W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

Gdzie zatrzyma się CD Projekt?

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
26 kwietnia 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Producent Cyberpunka jest już nie tylko największą spółką na GPW, ale w ostatni piątek został też najdroższym wydawcą gier w Europie.

 

Choć do premiery wspomnianego „Cyberpunka 2077” jeszcze ponad 4 miesiące, kurs CD Projektu tak się rozpędził, że nie widać bariery, której nie mógłby przebić (jak liczą entuzjaści polskiego gamedevu na GPW) lub jak uważają sceptycy balon napompowany jest już tak, że wielkie bum jest coraz bliższe. Na dziś bliższa prawdy wydaje się jednak ta pierwsza teza.

 

To, że wydawca Wiedźmina jest największą – pod względem kapitalizacji - spółką na GPW zdążyliśmy się już przyzwyczaić. W tym tygodniu akcje CD Projektu wspięły się na kolejny już szczyt osiągając poziom 363,4 zł. Co oznacza, że z kapitalizacją 34,9 mld zł, CD projekt jest już wart tyle co banki PKO BP i mBank łącznie!

 

Kurs CD Projektu nakręcany jest oczywiście niecierpliwym wyczekiwaniem na światowy sukces Cyberpunka i dobrymi wynikami finansowym za 2019 rok, kiedy to producent gier zarobił na czysto 175 mln zł. Ale co to znaczy wobec ponad 4 mld zł zysku netto PKO BP...W ostatni piątek CD Projekt został też najbardziej wartościowym producentem gier wideo na Starym Kontynencie.

 

Polskie studio zdystansowało pod tym względem francuskiego giganta, firmę Ubisoft. Producent takich hitów jak Assassin Creed czy Far Cry jest wyceniany na giełdzie w Paryżu na 7,6 mld euro, podczas gdy wszystkie akcje twórców Wiedźmina i Cyberpunka warte są obecnie w przeliczeniu na wspólną europejską walutę 7,71 mld euro.

 

W cieniu CD Projektu pną się w górę też inne firmy z gamingowej rodziny na GPW. Już dwie kolejne spółki branży są na giełdzie warte ponad 2 mld zł: Ten Square Games (2,76 mld zł) oraz PlayWay (2,7 mld zł). Dla porównania trzy najsłabsze pod tym względem spółki z WIG 20 są warte mniej niż 2 mld zł każda (Alior, CCC i Jastrzębska Spółka Węglowa).

 

Być może przy następnej kwartalnej rewizji indeksów giełdowych (w lipcu) w gronie rodzimych blue chipów obok CD Projektu pojawi się zatem kolejny przedstawiciel gamedevu. Kto by pomyślał jeszcze kilka miesięcy temu...

 

 

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY