W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

Dywidenda, której (prawie) nie ma

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
08 maja 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

PKN Orlen ściął planowaną dywidendę o 66 proc. O swoje nie musi się jedyni martwić Skarb Państwa, który dzięki sprzedaży Energi wyciągnął już w tym roku z Orlenu 1,8 mld zł.

 

 

Gracze, którzy swoje giełdowe inwestycje planują pod politykę dywidendową spółek mają w tym roku prawdziwy ból głowy. Z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem kolejne firmy, które dotychczas regularnie dzieliły się zyskami z inwestorami, zmieniają swoje plany. Według ostrożnych szacunków w tym roku dywidendy wypłaci co najwyżej 5 spółek z WIG20. Ten rok będzie zatem najgorszy pod tym względem od blisko 10 lat.

 

Wiadomo już, że zgodnie z zaleceniem KNF dywidend nie wypłaci żaden z giełdowych banków oraz ubezpieczyciel PZU. W ich przypadku zyski mają zasilić fundusze własne. Także inne giełdowe spółki zdecydowały się już zamiast wypłat, na wzmocnienie własnych poduszek finansowych. Mimo dobrych wyników, z wypłaty dywidendy zrezygnowała ostatnio też największa pod względem kapitalizacji spółka na GPW , czyli CD Projekt.

 

W tym tygodniu psikusa inwestorom zrobił PKN Orlen. Jeszcze w marcu płocki koncern planował przeznaczyć na wypłaty dla inwestorów 1,28 mld zł z 4,4 mld zł ubiegłorocznego zysku. Przekładało się to na 3 zł dywidendy na każdą akcję paliwowej spółki. W tym tygodniu, kontrolowany przez Skarb Państwa paliwowy koncern zdecydował się jednak ściąć planowaną wypłatę o 2/3. Zamiast 3 zł każdy posiadacz akcji Orlenu dostanie jedynie złotówkę. No może nie każdy. Swoje zdążył już bowiem wyciągnąć od Orlenu Skarb Państwa, przymuszając naftowy koncern do przejęcia innej państwowej spółki – energetycznej Energi. Dzięki temu do Skarbu wpłynęło z kasy Orlenu 1,8 mld zł.

 

Pozostali akcjonariusze paliwowej spółki zostali z przysłowiową złotówką (za akcję).

I pewnie szybko się to nie poprawi. Ba, nie wiadomo czy za 2020 r. będzie jakakolwiek dywidenda. Po odpisach aktualizacyjnych Orlen zamknął pierwszy kwartał tego roku stratą netto w wysokości 2,2 mld zł. Wciąż ważą się losy przejęcia przez Orlen grupy Lotos. Jeśli do niego dojdzie Orlen czekają kolejne miliardowe wydatki, a inwestorom przyjdzie się raczej pożegnać z dywidendą...

 

 

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY