W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek KawyDebiutów jak na lekarstwo

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
05 lipca 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

 

 

W czasie pandemii Giełda przyciągnęła nowych inwestorów, a obroty wspięły się na poziomy niewidziane od lat. Wciąż jednak słabo jest jeśli chodzi o nowe spółki, które chciałyby się na publicznym rynku pojawić...

 

Po pierwszej połowie roku na GPW mamy tylko jednego debiutanta - w kwietniu na głównym parkiecie powitaliśmy producenta gier, Games Operators. Po zakończonej sukcesem w tym tygodniu publicznej emisji akcji na przełomie lipca i sierpnia na giełdzie powinny pojawić się akcje innej gamingowej spółki, Gaming Factory. Na główny parkiet z rynku NewConnect chce się w tym roku przenieść kolejny producent gier, SimFabric. I to w zasadzie wszystko jeśli chodzi o podstawowy rynek naszej giełdy. Niewiele lepiej jest też na samym NewConnecie, gdzie pojawiły się w tym roku tylko cztery nowe firmy.

 

Oczywiście można tłumaczyć, że czas pandemii to nie najlepszy moment na publiczny debiut, ale to nieprawda - z debiutami mamy kłopot już od lat. W całym ubiegłym roku na rynku głównym warszawskiej giełdy pojawiły się akcje zaledwie siedmiu nowych spółek. Prawdziwym debiutem tak naprawdę można jednak nazwać jedynie pojawienie się akcji gamingowej spółki Boombit – pozostałe sześć przypadków to jedynie przenosiny listingu z rynku NewConnect na główny parkiet GPW. Nieco lepiej było na wspomnianym NewConnect – na rynku dla spółek wzrostowych pojawiło się bowiem 15 nowych emitentów.  

 

Szef giełdy Marek Dietl, na początku roku liczył, że łączna liczba debiutów na rynku głównym i na NewConnect w 2020 roku może sięgnąć 30. Po sześciu miesiącach trzeba uznać, że i te niezbyt ambitne plany trudno będzie zrealizować. Co prawda w ostatnich dniach powiało nieco optymizmem, że na rynek trafią także ciekawe firmy spoza gamingu. Według niepotwierdzonych doniesień przez giełdę z inwestycji chcą wyjść obecni właściciele największej rodzimej platformy e-commerce, czyli Allegro. Tyle tylko, że informacje są niepotwierdzone i nie wiadomo też, czy docelowym parkietem dla Allegro byłaby warszawska Giełda Papierów Wartościowych.

 

W tym tygodniu swoje giełdowe plany ogłosił ITI Neovision, właściciel platformy Canal+. Po zmianie nazwy na właśnie Canal+ Polska spółka chce wejść na GPW. Oferta raczej nie rozhuśta warszawskiej giełdy, ale na pewno będzie się o co bić. I nie wiadomo czy debiutu Canal+ doczekamy się jeszcze w tym roku.  Bardziej mgliste są plany giełdowego Budimeksu, który rozważa upublicznienie swojej deweloperskiej spółki Budimex-Nieruchomości.  I to w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o tegoroczne zapowiedzi giełdowych debiutów. Trochę mało, nieprawdaż?

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY