W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek KawyCOVID-19 nie straszny inwestorom

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
05 maja 2020

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Niskie stopy procentowe, niemal zerowe oprocentowanie bankowych lokat i duża zmienność kursów przyciągnęła nową rzeszę inwestorów na GPW. Tych którzy nie boją się ryzyka i szukają szybkiego zarobku kusił szczególnie rynek mniejszych spółek, czyli NewConnect.

 

Już w marcu, kiedy miało miejsce tąpnięcie na rynkach finansowych związane z rozprzestrzenianiem się pandemii wirusa COVID-19 biura maklerskie odnotowały przyrost o 40 tys. nowych rachunków inwestycyjny – największy od lat.

Wzmożoną aktywność inwestorów widać choćby po wynikach biura X Trade Brokers za pierwszy kwartał br.

 

Przychody operacyjne spółki wzrosły w stosunku do I kwartału 2019 r. o 650 proc. do 306,7 mln zł. Zysk netto XTB wzrósł o blisko 23 tys. proc. do 176 mln zł. Specjalizujący się w Forexie (rynek handlu walutami) oraz w kontraktach surowcowych, broker przyciągnął w pierwszych trzech miesiącach br. 20 tys. nowych klientów (wzrost o 220 proc. r/r).

Jednak z prawdziwym boomem mieliśmy do czynienia w ubiegłym miesiącu. Jak podła GPW, obrót akcjami firm na rynku głównym w kwietniu tego roku wyniósł 23,5 mld zł i był o 71 proc. wyższy niż przed rokiem.

 

Prawdziwą bombą okazał się za to rynek spółek wschodzących, NewConnect. Zwykle często lekceważony przez poważnych graczy ze względu na jego płytkość i niskie obroty, w czasach koronawirusa okazał się prawdziwym hitem. Obroty na NewConnect wzrosły w ubiegłym miesiącu o 1176 proc. rok do roku i sięgnęły 1,1 mld zł. Notowane na nim relatywnie niewielkie spółki gamingowe czy biotechnologiczne potrafiły w ciągu kilku sesji przynieść po kilkadziesiąt proc. zysku i to przy obrotach liczonych już nie w tysiącach złotych, ale nawet w dziesiątkach milionów złotych.

 

Szczególną popularnością graczy z NewConnect cieszyły się spółki w mniejszym czy większym stopniu związane z dystrybucją czy produkcją testów na koronawirusa. Wystarczył jeden komunikat o nowym kontrakcie, by wywindować kurs spółki o kilkadziesiąt czy nawet 100 procent. Takie historie przeżywaliśmy w ubiegłym miesiącu m.in. na notowaniach Inno-Gene, BioMaximy czy spółki Blirt. Wśród spółek gamingowych szczególnym braniem cieszyły się natomiast walory Bloobera czy Creepy Jar, który wystrzelił sukcesem gry „Green Hell”.

 

Czy kwiecień był tylko jednorazowym wystrzałem czy też efekt koronahossy przeniesie się też na maj? Zobaczymy za miesiąc...

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY