W ramach bloga nie jet świadczone doradztwo ani nie są udzielane jakichkolwiek rekomendacje w zakresie prezentowanej w niej tematyki w tym dotyczące określonego postępowania wobec instrumentów finansowych, w ujęciu wynikającym w szczególności z ustawy z dnia 29  lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Redakcja Finansowego Kubka Kawy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułów lub informacji zawartych na stronach bloga.

Finansowy Kubek Kawy

     © Copyright  2019

Finansowy Kubek Kawy

CD Projekt: w oczekiwaniu na Cyberpunka

Finansowy Kubek Kawy,blog o finansach
01 grudnia 2019

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

<< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

< FINANSOWY KUBEK KAWY

Choć akcje CD Projektu wspięły się ostatnio na nowy historyczny szczyt nic nie wskazuje by wiara giełdowych inwestorów i rynkowych analityków w dalsze wzrosty miała się szybko wyczerpać. Gorączka na akcjach warszawskiego studia ma szansę potrwać aż do kwietnia, kiedy wszystko zweryfikuje planowana premiera Cyberpunka.

 

CD Projekt, bohater ostatnich sezonów giełdowego parkietu to obecnie jedna z najdroższych spółek gamingowych na Świecie. Po tegorocznym rajdzie akcji producenta „Wiedźmina”, spółka jest już warta ponad 25 mld zł, a wskaźnik cena/zysk przekroczył 230. Mimo tych alarmujących sygnałów, analitycy wierzą, iż akcje CD Projekt mają jeszcze potencjał do wzrostu i wciąż radzą akumulowane walorów warszawskiego studia.

 

Gorące, drogie papiery

2019 to bez wątpienia rok CD Project. Od początku roku kurs akcji skoczył już o 80 proc. przebijając poziom 269 zł za walor a kapitalizacja spółki (czyli zsumowana wartość wszystkich akcji) przekroczyła 25 mld zł. Aby uzmysłowić sobie co to oznacza warto tylko powiedzieć, że zatrudniające ok 350 informatyków, programistów i grafików studio jest obecnie 7 największą spółką na warszawskim parkiecie, ustępując pod względem kapitalizacji jedynie takim tuzom jak PKO BP, PZU czy PKN Orlen, w tyle zostawiając m.in. miedziowego giganta KGHM (wartość niespełna 18 mld zł) czy Polską Grupę Energetyczną (16 mld zł). I to wszystko w momencie, gdy od ostatniej dużej produkcji CD Projektu, czyli Wiedźmina 3 minęły już cztery lata, a premierę nowej gry - Cyberpunka 2077 – zaplanowano dopiero na kwiecień przyszłego roku.

 

Akcje CD Projekt to obecnie jedne z najbardziej gorących papierów na naszej giełdzie. Ale i jedne z najdroższych. Jeden z najważniejszych wskaźników mówiący o przeszacowaniu akcji, czyli cena/zysk w przypadku CD Projekt wynosi już 233, podczas gdy dla pozostałych spółek z indeksu WIG20 średnia oscyluje wokół 15. Podobnie jest w przypadku wskaźnika ceny do wartości księgowej – dla CD Projektu wynosi on już ponad 25, gdy dla innych największych spółek na GPW rzadko przekracza 2. Dlatego nie brakuje takich, którzy uważają, że w najbliższych miesiącach kurs akcji producenta Wiedźmina będzie podążał głównie w dół…

 

Czy to oznacza, że ci którzy spóźnili się na windę z akcjami CD Projektu mogą już o papierach producenta gier zapomnieć? Niekoniecznie. Zdaniem analityków akcje CD Projektu wciąż mają potencjał wzrostowy. W zaskakująco zgodny sposób wszystkie ostatnie rekomendacje dla CD Projektu zalecają kupno bądź dalsze akumulowanie akcji warszawskiego producenta gier.

 

Czekając na hit

Jak można zauważyć większość estymacji analityków opiera się na spodziewanym sukcesie nowej, wyczekiwanej superprodukcji CD Projektu – gry Cyberpunk 2077.

Żeby uświadomić sobie jak znaczenie dla CD Projekt ma Cyberpunk wystarczy rzut oka na historię i strategię warszawskiej firmy. CD Projekt wydaje jedną dużą, wysokosztową grę raz na kilka lat. Ostatnią produkcją był wspomniany „Wiedźmin 3” wydany ponad 4 lata temu. To właśnie Wiedźmin i oczekiwania związane z „Cyberpunkiem” wywindowały w ciągu ostatnich 3 lata kurs akcji spółki o ponad 440 proc., a samemu CD Projektowi pozwoliły dołączyć do indeksu WIG20, skupiającego największe i najbardziej płynne spółki na warszawskiej giełdzie.

 

Wróćmy do Cyberpunka. Jak przyznał niedawno szef spółki, Adam Kiciński, trwająca przedsprzedaż Cyberpunka jest zgodna z oczekiwaniami CD Projektu. Bardzo entuzjastycznie to nie zabrzmiało. Podobnie jak wielkiego entuzjazmu nie było widać po wynikach spółki za III kwartał br. Pierwszego kwartału, który konsoliduje wyniki z przedsprzedaży planowanego hitu CD Projektu. Sprzedaż przyszłych okresów, związana z zaliczkami na poczet tantiem oraz otrzymanymi lub należnymi tantiemami, głównie w związku z planowaną premierą gry "Cyberpunk 2077" - wyniosła 136 mln zł i była o 62 mln zł wyższa niż kwartał wcześniej.

 

W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym i związaną z nim zakupową gorączką pozycja ta powinna znacząco wzrosnąć w kolejnym kwartale. Jak bardzo? Będzie to zapewne zależało od determinacji rodziców, którzy zamiast realnego prezentu zdecydują się swoim pociechom sprezentować pod choinkę jedynie obietnicę przyszłej, ewentualnej frajdy. I to obietnicę nietanią. Dla przypomnienia - gra w podstawowej wersji kosztuje 199 zł, za wersję kolekcjonerską Cyberpunka trzeba zapłacić już jednak 750 zł.

 

Wesołych Świąt dla wszystkich graczy!

 

 

 

< FINANSOWY KUBEK KAWY